Politechnika Wrocławska

Lekkie Elektryczne Motocykle to pojazdy tworzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej zrzeszonych w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych. Motocykle są budowane rokrocznie na SmartMoto Challenge w Barcelonie.

Firma Pacostal jest partnerem projektu od 2016 roku. Wspieraliśmy stworzenie Lekkiego Elektrycznego Motocykla Policyjnego o nazwie LEM Bullet. Jest to pojazd, zgodnie z wymogami tej edycji zawodów, przeznaczony dla policji i służb miejskich. Posiada lekką aluminiową konstrukcję, silnik BLDC w piaście tylnego koła o mocy 6 kW oraz akumulator litowo-jonowy. Jego poszycie zostało wykonane z elementów kompozytowych z włókna karbonowego i aramidowego oraz elementów wytworzonych w technologii druku 3D. Osiąga prędkość 120 km/h, a do 100 km/h rozpędza się w mniej niż 5 sekund.

Motocykl LEM Bullet zdobył na zawodach w Barcelonie 2. miejsce w kategorii dynamicznej oraz 2. miejsce w kategorii biznesplan, co zapewniło drużynie z Wrocławia 3. miejsce w klasyfikacji generalnej tych międzynarodowych zawodów. Projekt jest też laureatem konkursu Studencki Projekt Roku PZU w kategorii „Nauka i technika”.

Studenci z politechniki już przygotowują się do kolejnej edycji zawodów, która odbędzie się w lipcu w Barcelonie. Tym razem zadaniem jest skonstruowanie pojazdu crossowego. Motocykl będzie nazywał się LEM Falcon, co nawiązuje do wolności jaką zyskuje użytkownik korzystający z pojazdu mogącego sprawnie poruszać się w każdych warunkach. Będzie posiadał silnik 8kW, dzięki któremu na osiągnie prędkość ok. 130 km/h, ale przede wszystkim będzie doskonale dostosowany do jazdy w bardziej wymagającym terenie. Również poszycie motocykla przystosowane będzie do trudnych, terenowych warunków i, dzięki zastosowaniu lekkich, wysokowytrzymałych kompozytów, będzie odporne na kamienie, gałęzie czy upadki motocykla.